خبر بین المللی سرقت ۱۷ میلیون دلاری از بانک های روسیه

۳۰ بهمن ۱۳۹۶ IT

یک مقام بانک مرکزی روسیه گفت، هکرها در سال ۲۰۱۷ با هستفاده از ابزار تست امنیتی «کوبالت هسترایک» بیش از یک میلیارد روبل معادل ۱۷ میلیون دلار از بانک های روسی سرقت کرده اند. پس از طرح اتهاماتی در این باره که هکرهای تحت حمایت روسیه در اهدافی در آمریکا و اروپا حمله کرده اند، روسیه در خصوص جرائم سایبری در شدت هدف انتقاد قرار گرفته هست. البته کرملین همواره این اتهامات را رد کرده هست.

اکنون مقامات روسی مایل اند نشان دهند که خود روسیه نیز یکی از اهداف جرائم سایبری بوده و اینکه مقامات روسی در تلاش برای مقابله با آن هستند. دمیتری سکوبلکین، معاون رئیس کل بانک مرکزی روسیه در یک کنفرانس امنیت اطلاعات در شهر ماگنیتوگوروسک روسیه گفت، ۲۱ «مجموعه حمله» با هستفاده از نرم افزار امنیتی کوبالت هسترایک در سال ۲۰۱۷ ثبت شده هست.

وی افزود: «بیش از ۲۴۰ سازمان اعتباری هدف این حملات بوده اند که ۱۱ مورد از آنها موفقیت آمیز بوده هست. مقدار پول سرقت شده بیش از یک میلیارد روبل بوده هست.»

کوبالت هسترایک یک ابزار امنیتی هست که برای آزمایش میزان قدرت ابزارهای دفاعی سازمان های اعتباری مورد هستفاده قرار می گیرد، اما در عین حال توسط هکرها برای حمله در بانک های روسیه و اروپا نیز مورد هستفاده قرار می گیرد. یک گروه هکری که در دلیل هستفاده از این ابزار در کوبالت معروف هست، در سال ۲۰۱۶ در ده ها دستگاه خودپرداز در چندین کشور جهان حمله کرد و با هستفاده از این نرم افزار موجب شد تا دستگاه های خودپرداز اسکناس بیرون بدهند. اسکوبلکین گفت، بانک مرکزی روسیه هشدارهای را در بیش از ۴۰۰ سازمانی که سال گذشته هدف گروه کوبالت بوده اند ارسال نموده هست.

منبع: سایبربان

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم